CV
A T K N P
EESTI KEELES IN ENGLISH
 
 

Harry Pye intervjuu August KÜnnapuga

1) Mis on kunst? (Mis õieti on üks hea maal?)

Kunst on eneseväljendusviis. Hea kunstiteos muudab kunstniku ja maailma paremaks. Kunstnik suunab oma positiivsed mõtted ja tunded kunsti ning vaataja saab head energiat sealt ammutada. Hea kunst peaks panema inimesi naerma, rõõmust nutma ja tekitama head tuju.

2) Milline on sinu seni parim maal?

See on alles sündimas.

3) Kas sa oled kunagi müünud mõne töö, mida praegu kahetsed ja tagasi tahad?

Ei, kuid ma alati püüan välja selgitada, kus mu “lapsed” asuvad ja neid võimalusel külastada.

4) Kumb istub sulle paremini – kas Sarah Lucas või Tracey Emin?

Mõlemas on midagi.

5) Räägi mulle näitusest “Must-valge” Ibid Projectsis Londonis. Kas see läks hästi?

Ma loodan nii. Näitusel osales kümmekond kunstnikku erinevatest maadest, kes töötasid erinevates meediates. Maalisin oma vanaema portree – ainsa värvilise töö näitusel. Selle nostalgiline energia andis vajaliku must-valge akordi.

6) Kuidas puutusid kokku Ibid Projectsi galeristidega ja kuidas teie koostöö sujub?

Kohtusin nendega 2002. aastal kui nad asutasid esimese galerii Vilniuses. Leedu kunstnik Laura Stasiulyte tutvustas meid. Olen osa võtnud nende grupinäitustest Vilniuses ja Londonis. Jah,
nad on toredad inimesed koos töötamiseks. Hiljuti sain Vitalt tellimuse maalida tema portree. Otsustasin teha kaks erinevat portreed. Ta tuleb augustis mu Haabneeme stuudiosse, et valida sobiv välja.

7) Kas kuulad rohkem klassikalist muusikat või jazzi?

Jazzi. Donald Byrd tuleb esimesena meelde. Kuid mõnikord meeldib mulle maalimise taustaks Ludwig van Beethovenit kuulata.

8) Kas eelistad dušši või vanni?

Dušš läheb rohkem minu stiiliga kokku. Eriti meeldib mulle Charcot’ dušš, kus vesi tuleb korraga silinderja dušikabiini erinevatest külgedest ja kõrgustelt. Vanniskäik sobib mediteerimiseks.

9) Kes on su lemmikkoomik / mis ajab sind naerma?

Teatav võlu on Stan Laureli ja Oliver Hardy filmides.

10) Milliseid raamatuid soovitad kõigil lugeda?

Võib-olla teisi inimesi, kellega me planeeti jagame. Nemad on parimad raamatud lugemiseks.

11) Milline on su religioon, kas usud Jumalat?

Oleme makrokosmose mikorokosmos. Jumal on kõikjal ja igaühes – inimeses, telliskivis, taimes, koeras, autos, kassis, lauas, külmikus, puus, vees, meie ideedes, tunnetes ja mõtetes. Ma ei ole mingit konkreetset usku – mind huvitavad positiivsed, universaalsed ja olemuslikud ideed ja nende võimalik materialiseerumine maailmas.

12) Mis oli sulle koolis raskeim aine?

Võib-olla keemia.

13) Kumb sulle rohkem meeldib – Andy Warhol või Francis Bacon?

Mulle meeldib Andy Warholi huvi iidsete ja kaasaegsete Ikoonide vastu ning tema rajatud ajakiri “Interview”. Ostsin hiljuti CD-kogumiku “Le New York d’Andy Warhol” – bändid, mis olid
temaga seotud. Mulle meeldib Francis Baconi kompositsiooni- ja värvimeel, inimesed puurides ja idee teha triptühhoneid (ta on neid ilmselt teostanud sadakond oma elu jooksul).

14) Räägi palun pisut projektist, mis põhines su lemmikarhitektide maalimisel lapsepõlve suvemaja ustele.

Veetsin oma õnnelikud suved Haabneeme suvilas Tallinna lähistel. Maja ehitati 1960ndatel ja lammutati umbes viis aastat tagasi. Mu isa projekteeris uue valge maja samale krundile. Me jätsime alles korstnajala ja müürijupi vanast majast. Need on ka värvitud valgeks. Teine mälestus vanast suvemajast on fantastilised puituksed – kõik erinevate proportsioonide ja dekooriga. Valisin välja kuus arhitekti – Kontstantin Melnikov, Hans Scharoun, Tadao Ando, Bruce Goff, Zaha Hadid, Nicholas Grimshaw – kelle stiil haakus uste veidra disainiga. Maalisin nende arhitektide portreed vanadele ustele. Neid töid eksponeeriti esmalt Põhja- ja Baltimaade Arhitektuuritreinnaalil Tallinnas (2002) ja seejärel põhja- ja baltimaade rändkunstinäitusel “Meeting Place” (2003).

15) Kui puu langeb metsas maha, kuid keegi ei ole seda pealt nägemas või kuulmas – kas see ikka leidis aset?

Kui eksisteerib mõte langevast puust, on see juba vaimsel tasandil juhtunud.

16) Kas klaas on pooltäis või pooltühi?

See sõltub vaatajast. Kõik on tõene võimaluste maailmas.