CV
A T K N P
 
EESTI KEELES IN ENGLISH
 

EbatÄiuslikkuse spirituaalsus

August Künnapu liigub kunstimaastikul nii, et tema jalad vaid veidi puudutavad maad. Tema pilk on selge ning sisaldab nelja-aastase lapse rõõmu ja enesekindlust. Tehnoloogiatele ja masinale eelistab ta inimkeha ja kätt. Ta usub, et kehas peitub universumi teadmine ja tundlik käsi kui maagiline instrument juhib informatsiooni kunstiteoseni. August usub ka, et käega võetakse ära haigused. Maalikunsti peab ta kõikide kunstide emaks – nii oli see kiviajal, nii on see ka praegu.

Augusti stiil on üllatavalt omanäoline. Kunstniku arstid, sportlased, kassid, vanad autobussid ja nunnad on jäädvustatud meile veel lahtimuukimata geomeetrilises koodis. Üldistusvõimega saavutatakse selgus, mis meenutab puhastustseremoonia kogemust.

On säilinud mõned August Künnapu laste kunstikooli aegsed guaššmaalid. Juba nendes on märgata ootamatut värvikooslust ja seda salapärast miskit, mis teeb ta pildid kordumatuks. Augusti esimestes akrüülmaalides on tunda vaimustust, mida andekad inimesed kogevad maalikunsti juurde asudes. Nende piltide vabadus on kadestusväärne. Nimetagem nende aastate töid Augusti ekspressionismiks. Aastate möödudes tekib Künnapu töödes kujundile rajatud küpsus. Pildid on üheaegselt täpsed ja irratsionaalsed. Kunstnik on loonud mingi ainult temale iseloomuliku kubismi. Picassol oli võime oma erinevate meetoditega puudutada inimeste ja objektide olemust. Ta tegi seda läbi kubistlike konstruktsioonide, realistliku maali ja poolabstraktsete kujundite. Pool sajandit hiljem teeb Künnapu umbes sama, kuid tema otsingud ei ole nii laialivalguvad, ta näib ajavat kogu aeg ühte ja sama asja. Kui me vaatame August Künnapu maale, siis leiame tema detailidest lõputult igasuguseid vigu, nii joonistuslikult kui ka maaliliselt. Kõik kokku on aga õige ja olemuslik. See on ebatäiuslikkuse spirituaalsus.

August teab, et tegelikkuses ei ole materiaalset olemas, kõik on illusioon. Olles sellest teadlik saavutavad tema tööd veelgi suurema kerguse. Illusioon maalib illusiooni. Augusti maalid peegeldavad uut ajavaimu, kus kõik muutub vaimsemaks, positiivsemaks ja mängulisemaks. Võib olla ta ongi üks uue ajastu kuulutajaid?

 
ALEKSANDRA GOT

Ilmunud August Künnapu maaliraamatus “Elujõgi” (2013)